top of page

Tibet Beşlisi

Beş Tibet Hareketi:Yararları ve metodolojisi

Beş Tibet Hareketi, günde 21 kez yapılan beş egzersizden oluşan eski bir yoga uygulamasıdır. Uygulayıcılar programın birçok fiziksel, zihinsel ve ruhsal faydası olduğunu bildirmektedir. Bu etkilerin bir kişinin canlılığını ve gücünü geri kazandığı düşünülmektedir. Bu faydalar nedeniyle, Beş Tibet Hareketi geleneksel olarak “Gençlik Çeşmesi” olarak bilinir. Beş hareketin ne olduğunu, nasıl gerçekleştirileceğini ve bu uygulamanın faydalarını inceleyelim. 5 Tibet Hareketi nedir? Beş Tibet Hareketinin 2.500 yıldan daha eski olduğu düşünülmektedir. Bildirildiğine göre, Tibet lamaları (rahipler) veya Tibet Budizmi liderleri tarafından yaratıldı. 1985'te hareketler, Peter Kelder'ın “Gençlik Çeşmesinin Eski Sırrı” kitabında Batı kültürüne ilk kez tanıtıldı. Programı “gençlik” olarak tanımlayan bu kitap egzersizleri ayrıntılı olarak açıklıyor. Bu egzersizlerin uygulanması vücudun enerjisine dayanır. Uygulayıcılara göre, vücudun yedi enerji alanı veya girdabı var. Bu alanlara Hindu'da çakra denir. Bu alanların, yaşlanma süreci de dahil olmak üzere vücudun birçok işlevini düzenleyen bir bez ve organ ağı olan endokrin sisteminin parçalarını kontrol ettiği söylenir. Uygulayıcılar, bu enerji alanları aynı oranda döndüğünde gençliğe ve enerjiye ulaşılabileceğini söylüyor. İnsanlar bunu başarmak için Beş Tibet Hareketi'ni uygularlar.

Avantajları Nelerdir?

Bu uygulamanın faydaları hakkında sınırlı araştırma var. Genel olarak, Beş Tibet Hareketi uygulayıcıları tarafından yapılan fıkra raporlarına ve tıp uzmanları ile yoga eğitmenlerinin görüşlerine dayanmaktadırlar.

Bildirilen faydalar şunları içerir:

• eklem ağrısı ve sertliğinden kurtulma

• gelişmiş güç ve koordinasyon

• daha iyi dolaşım

• kaygı azalması

• daha iyi uyku

• gelişmiş enerji

• genç bir görünüm

Beş Tibet Hareketi Nasıl Yapılır?

Her hareket günde 21 kez uygulanacak olsa da, daha az sıklıkta başlayabilirsiniz.

İlk hafta boyunca her hareketi günde 3 kez uygulayın. Ertesi hafta hareket başına 2 tekrar ekleyin. Her hareket 21 turunu yapana kadar her hafta hareket başına 2 tekrar eklemeye devam et.

Hareket 1:

İlk hareketin amacı çakraları hızlandırmaktır. Yeni başlayanlar için bu egzersiz sırasında baş dönmesi hissetmek yaygındır.

 

 1. Dik durun. Kollarınızı yere paralel olana kadar dışarı doğru gerin. Avuç içlerinle yüzleş.

 2. Aynı yerde kalırken, vücudunuzu yavaşça saat yönünde döndürün. Başınızı öne doğru eğmeden, gözlerinizi açık tutun ve yere doğru dökün.

 3. 1 ila 21 tekrar yapın.

Hareket 2:

5tibet_2.png

Mümkün olduğu kadar çok sık, ama biraz baş dönmesi hissettiğinde dur. Zamanla daha fazla dönüş yapabilirsiniz. Çakraları aşırı uyartığı söylenen aşırı eğriden kaçınmak en iyisidir.

İkinci hareket sırasında derin ritmik nefes almak önemlidir. Her tekrar arasında aynı solunum paternine devam etmelisiniz.

Bu hareketi yapmak için halı kaplı bir zemine veya yoga matına ihtiyacınız olacak.

 1. Sırtınıza yaslanın. Kollarınızı yanlarınıza, avuç içlerinizi yere yerleştirin.

 2. Nefes alıp başınızı kaldırın, çenenizi göğsünüze doğru hareket ettirin. Aynı anda bacaklarınızı düz bir şekilde kaldırın, dizlerinizi düz tutun.

 3. Nefes verin ve başınızı ve bacaklarınızı yavaşça başlangıç ​​pozisyonuna indirin. Tüm kaslarınızı gevşetin.

 4. 1 ila 21 tekrar yapın.

Dizlerinizi düzleştirmekte zorluk çekiyorsanız, bunları gerektiği gibi bükün. Hareketi her gerçekleştirdiğinizde düzeltmeye çalışın.

Hareket 3:

5tibet_3.png

İkinci hareket gibi, üçüncü hareket de derin ritmik nefes gerektirir. Bu hareketi gözlerinizi kapatarak da içeriye odaklanmanıza yardımcı olacak şekilde uygulayabilirsiniz.

 

 1. Yerde diz, diz omuz genişliği açık ve kalça dizlerinin üzerinde hizalanmış. Bagajınızı düzeltin ve avuç içlerinizi kalçalarınızın arkasına, kalçalarınızın altına yerleştirin.

 2. Göğsünüzü açmak için omurganızı kavrayıp başınızı geriye çekin.

 3. Nefes verin ve başınızı öne doğru bırakın, çenenizi göğsünüze doğru hareket ettirin. Tüm hareket boyunca ellerinizi uyluklarınızda tutun.

 4. 1 ila 21 tekrar yapın.

 

Hareket 4:

5tibet_4.png

Bazen Hareketli Masa Üstü olarak adlandırılan dördüncü hareket ritmik nefes alma ile de yapılır. Tüm egzersiz boyunca elleriniz ve topuklarınız yerinde kalmalıdır.

 

 1. Yere oturun ve bacaklarınızı öne doğru uzatın, ayaklar omuz genişliğinde olacak şekilde. Avuç içlerinizi parmaklarınız öne bakacak şekilde yanlarınızda yere koyun. Bagajınızı düzeltin.

 2. Çenenizi göğsünüze doğru bırakın. Nefes alın ve yavaşça başınızı geriye doğru bırakın. Eşzamanlı olarak kalçalarınızı kaldırın ve başınızı hafifçe geriye doğru eğilene kadar masa üstü bir konuma gelene kadar dizlerinizi bükün. Kaslarınızı kasıp nefesinizi tutun.

 3. Nefes verin, kaslarınızı gevşetin ve başlangıç ​​pozisyonuna dönün.

 4. 1 ila 21 tekrar yapın.

 

Hareket 5:

5tibet_5.png

Beşinci hareket hem Aşağı Bakan Köpek hem de Yukarı Bakan Köpek pozlarını içerir. Bu nedenle, buna genellikle İki Köpek denir. Bu hareket aynı zamanda sürekli bir nefes alma ritmi gerektirir.

 

Yere otur bacaklarınız çapraz. Avuç içlerinizi önünüze dikin.

 1. Ayaklarınızı arkanızda uzatın, ayak parmakları kıvrık ve omuz genişliği birbirinden ayrı. Bacaklarınızı üst kısımları yerde tutarken kollarınızı düzeltin ve omurganızı kemerin. Başını yukarıya bakan köpeğe bırak.

 2. Sonra vücudunuzu baş aşağı “V” şekline getirerek kalçalarınızı soluyun ve kaldırın. Çenenizi göğsünüze doğru hareket ettirin ve sırtınızı Aşağı Bakan Köpek'e doğru düzeltin.

 3. Nefes verin ve Yukarı Bakan Köpeğe geri dönün.

 4. 1 ila 21 tekrar yapın.

Belinizi desteklemek için, pozlar arasında hareket ederken dizlerinizi bükebilirsiniz.

Güvenlik ipuçları

Tüm egzersiz programları gibi Beş Tibet Hareketi de dikkatli bir şekilde yapılmalıdır. Hafif hareketlerle ve az sayıda tekrarla başlhareket.

Varsa ekstra önlem alın:

• Kalp veya solunum problemleri. Bu egzersizleri denemeden önce, sizin için güvenli olduklarını öğrenmek için doktorunuzla konuşun.

• Nörolojik bozukluklar. Parkinson hastalığı veya multipl skleroz gibi bozukluklar zayıf dengeye neden olabilir. Bu koşullardan birine sahipseniz, bu egzersizleri yapmanız sizin için güvenli olmayabilir.

• Baş dönmesine neden olan durumlar. Baş dönmesine yatkınsanız, ilk hareketi denemeden önce bir doktorla konuşun. Eğirme hareketi, vertigo, dolaşım sorunları veya ilaçtan kaynaklanan bulantı da dahil olmak üzere çeşitli durumları ağırlaştırabilir.

• Gebelik. Hamileyseniz eğirme ve bükme hareketleri güvenli olmayabilir.

• Son ameliyat. Son 6 ay içinde ameliyat olduysanız, hareketler komplikasyonlara neden olabilir.

ÖNEMLİ UYARI

Beş Tibet Hareketi veya “Gençlik Çeşmesi” beş yoga pozu dizisidir. 2.500 yıldan fazla süredir yapılan geleneksel bir uygulamadır. İnsanlar bu hareketleri gençleri restore etmek ve canlılığı artırmak amacıyla gerçekleştiriyorlar.

En iyi sonuçları elde etmek için bu pozları düzenli olarak yapmanız önerilir. Bunları tek başınıza veya başka bir egzersiz programıyla yapabilirsiniz.

Sağlık durumunuzda  herhangi bir sakınca veya egzersizi yapmaya engel bir hastalığınız varsa veya egzersiz yapmakta yeniyseniz, bu hareketleri denemeden önce doktorunuza danışın.

bottom of page